19 Haziran 2012'da eklenmiş, 262 views kişi görüntülemiş
Ahmet Kaya için yıllar sonra gelen özür
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Ahmet Kaya için yıllar sonra gelen özür

Magazin Gazetecileri Derneği, 1999’daki ödül töreninde Kürtçe şarkı söyleyince saldırıya uğrayan Ahmet Kaya adına ödül verecek.

Magazin Gazetecileri Derneği (MGD), 13 yıl sonra Ahmet Kaya'dan özür niteliği taşıyan bir adım attı. Dernek bundan sonra her yıl, Ahmet Kaya Özel Ödülü verecek. Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya'nın da bilgisi dahilinde verilecek ödüllerin ilkini bugün Kaya'nın bağlamacısı, orkestra şefi Ümit Yılmaz alacak.

Ödülü Ümit Yılmaz'a, Ahmet Kaya'nın yakın dostu gazeteci Savaş Ay takdim edecek. MGD yönetiminin Ahmet Kaya Özel Ödülü vermeyi iki yıldır tartıştığını söyleyen Gülten Kaya, "Ahmet Kaya bir müzik adamıydı, zaten olması gereken bir şeydi onun adına ödül verilmesi. Ama hayatımızda bir kırılmaya yol açan o geceden duydukları üzüntünün telafisiyse ayrıca memnun olurum" dedi.

Sabah gazetesinin haberine göre, MGD adına ödülle ilgi veren Reyhan Özdemir, Ümit Yılmaz'ın 10 yıl boyunca Ahmet Kaya'nın orkestra şefliğini yaptığını ve bütün albümlerinde bağlamacı olduğunu anlatarak "Kendisi de bu ödül almaktan onur duyduğunu söyledi" dedi.

MGD'nin 1999'da yaşanan olaylarda bir suçunun olmadığını öne süren Özdemir, yine de yaşananlardan üzüntü duyduklarını belirtti.

Yıllar önce Magazin Gazetecileri Derneği'nin gecesinde Ahmet Kaya ile polemiğe giren ve uzun süreli bir tartışmayı alevlendiren Serdar Ortaç da "O bir gençlik hatasıydı. Daha milliyetçi görünmek için yapmıştım. Ama hayatımın en büyük hatasıymış. Çok pişmanım. Çıkıp Onuncu Yıl marşını falan okumam çocukçaydı" diyerek adeta günah çıkarmıştı.

Ahmet Kaya, Magazin Gazetecileri Derneği'nin 1999'dü düzenlediği ödül töreninde linç girişimine maruz kaldı. Yargılanmaya başlanan Ahmet Kaya bir süre sonra yurtdışına gitmeyi tercih etti. Ünlü sanatçı Ahmet Kaya 16 Kasım 2000 sabahı bir kalp krizi sonucu Paris'te hayatını kaybetti.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.