26 Eylül 2012'da eklenmiş, 245 views kişi görüntülemiş
Adeta “balyozcular asmadığımıza şükretsin”
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

Adeta “balyozcular asmadığımıza şükretsin”

Gerçek dışı olduğu kanıtlanmış birçok sahte delille sonuçlandırılan dava ile ilgili sanıklar idam cezası alabilirdi diyen Kuzu şöyle konuştu: “Sanıklarının yaptıkları suç, eski yasaya göre idamdır. Ama burada isnat edilen suç, darbeye teşebbüstür. Bu yüzden 20 yıl ağır hapis cezası verilmesi normaldir”.

Akşam gazetesinden Ali Ekber Ertürk’ün ‘Balyoz Planı’ davasına ilişkin sorularını yanıtlayan Kuzu’nun açıklamaları şöyle:

“CEZALAR AĞIR DEĞİL”

“Yargı süreci devam ediyor. Bunu beklemekte fayda var. Burada somut bir olay ve dosyalar var. Bu nedenle bunları ayrı ayrı görmek, incelemek lazımdır. Suça baktığımız zaman, isnat edilen suça göre verilen cezaları ağır bulmuyorum. Burada önemli olan, isnat edilen suçtur ve isnat edilen suç da ‘darbe’, ‘darbeye teşebbüs’tür. Bunlar, eski yasalara göre idamı gerektiren suç türleridir. Yeni düzenlemede karşılığı ise ağırlaştırılmış müebbettir.

“CEZALAR DENGELİ”

Burada ‘darbeye teşebbüs’ isnadı var. Bu yüzden verilen cezalarda denge gözetilmiş gibi görünüyor. Biz olaya genel prensipler çerçevesinde bakarız. Tek tek şahısların dosyasını görmek lazım. Ne kadar doğruluk payı var ne kadar yok, ancak bunlar tek tek ele alınınca ortaya çıkabilir. O dosyalara bakmadan kararlar hakkında kanaatte bulunmayı doğru bulmuyorum.

“ASIL MAĞDUR HÜKÜMET”

Bu davanın asıl mağduru hükümettir. Çünkü ortada, ‘hükümete karşı bir darbe teşebbüsü’ iddiası var. Hükümet de elbette kendisine yönelik böyle bir iddianın soruşturulmasını bekler. Hükümet ‘evet yargılansın’ demiştir, ama kararı mahkeme verdi. Hükümetin kalkıp da, ‘bu davayı özel olarak takip edin, onlara cezalar verin’ dediği yok. Bu nedenle ‘kararların arkasında hükümet var’ demek, doğru bir yaklaşım değildir. Bu hükümet, sadece kendisine yönelik olanları değil diğer hükümetlere karşı olan darbeleri de soruşturmaya aldırmıştır.”

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.