Adana, Mersin ve Hatay da Kudüs Kararı Protesto Edildi

08.12.2017

16 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Adana, Mersin ve Hatay da Kudüs Kararı Protesto Edildi

, ve ’da Kudüs kararı protesto edildi

ADANA – Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması Adana, Mersin ve Hatay’da cuma namazı sonrası protesto edildi.
Sabancı Merkez Camisi’nde kılınan cuma namazının ardından cemaatin bir kısmının da katılımıyla Köklü Değişim Platformu tarafından basın açıklaması yapıldı.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Muhammet Ali Tuluk, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın kınama ve barış mesajlarıyla kurtarılamayacağını belirterek şunları söyledi:
“Kudüs, Müslümanların kanları ile fethedilmişti. Mescid-i Aksa üç kutsal mescidimizden birisi ve ilk kıblemizdir. Bu nedenle Kudüs istediğiniz gibi İsrail’e başkent değil, olsa olsa mezar olacaktır. Hatta ve hatta çok yakında Müslümanlar hilafeti yeniden ikame ederek paramparça olan İslam ümmetini birleştirecek ve Mescid-i Aksa’yı siyonistlerin pisliklerinden temizleyeceklerdir. Kudüs’ün ve Mescid-i Aksa’nın kurtuluşu ancak ‘Kudüs işgal altındayken bize gülmek haram olsun’ diyen Selahaddinler gibi komutanlarla kurtulur.”
Basın açıklamasının ardından ellerinde çeşitli flamalar olan grup tekbir getirip dua ettikten sonra “Kudüs İsrail’e başkent değil mezar olacak” sloganı atarak olaysız dağıldı.
Milletvekilleri de katıldı
Seyhan ilçesinde bulunan Kemeraltı Camisi’nde de cemaat cuma namazı sonrası Trump’ın Kudüs kararını protesto etmek için toplandı. Cemaat ellerinde döviz, Türk ve Filistin bayraklarıyla “Katil ABD, Filistin’den defol” sloganları attı. Daha sonra grup adına Mahmut Eraslan yaptığı konuşmada, Kudüs’ün Filistin toprağı olmasına rağmen Trump’ın bu kararının kabul edilemez olduğunu, bütün Müslümanların birleşerek buna karşı durması gerektiğini söyledi.
Konuşmanın ardından dua edildi.
Protestoya AK Parti Adana milletvekilleri Fatma Gül Demet Sarı ve Tamer Dağlı da katıldı.
Öğrenciler protesto etti
Adana’daki Çukurova Üniversitesi’nde de öğrenciler Kudüs kararını protesto etti.
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), İnsani Yardım Vakfı (İHH), Alperen Ocakları, Anadolu Gençlik Derneği ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları’nın üniversite yapılanmaları Cuma namazı çıkışında kararı protesto etmek için toplandı.
Üniversite içerisindeki camide toplanan 150 öğrenci, yaklaşık 500 metre yürüdükten sonra Çukurova Üniversitesi Kültür Müdürlüğü önüne gelince basın açıklaması yaptı.
Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Muhammet Cihat Can, “ABD ve İsrail terör devletlerinin kan emici politikaları, dünyanın gözleri önünde fütursuzca devam etmektedir. ABD’nin Kudüs’ü terörist bir devletin başkenti olarak kabul ettiğini ilan etmesi, elçiliğini taşıma kararı, İsrail’in bütün Filistin’i ve başkenti Kudüs dahil olmak üzere tümden işgal etme politikasının bir parçasıdır” diye konuştu.
Mersin
Cuma namazı sonrası Ulu Cami önünde bir araya gelen vatandaşlar, ABD ve İsrail’e olan tepkilerini dile getirdiler. Burada konuşan AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik, Trump’ın hukuksuz açıklamasının insanlık vicdanını yaraladığını ve bölgedeki sorunları derinleştirdiğini söyledi. Kudüs’ün tüm Müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu kaydeden Ercik, “Bu bölgemizde barışı ve istikrarı tehdit etmeye yönelik bir adımdır. Alınan kararın, İsrail ve Filistin toplumları arasındaki husumeti arttırmaktan başka sonucu olmayacaktır. Asla kabul edilemez gördüğümüz bu karadan en kısa sürede dönülmelidir. İslam’ın sesini susturmak, kendi kurguları olan terör örgütlerini bahane ederek Müslümanların iradelerini esir etmek isteyenler, tarihte defalarca olduğu gibi yine hüsrana uğrayacaktır. Türkiye’nin insanlığın silueti olan Kudüs’ün mahremiyetine yönelik bu saldırı karşısında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ortaya koyduğu güçlü tepkinin sonuna kadar arkasındayız” diye konuştu.
ABD’nin bu kararının dünyada yaşanan adaletsizliğin yeni bir tezahürü olduğunu dile getiren Ercik, “Bu hadise Cumhurbaşkanımızın küresel sistemin çarpıklıklarına ve adaletsizliklerine karşı uzun zamandır dile getirdiği ‘dünya 5’ten büyüktür’ itirazının haklılığını teyit etmiştir. İslam’ın kalbine saplanmaya çalışılan bu hançere ancak tüm Müslümanların iki elin parmaklarının kenetlenmesi gibi bütünleşmesiyle engel olabiliriz. Biz Müslümanlar olarak Kudüs davası ve ümmetin birliği için her türlü çabayı göstermeye, her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazırız” şeklinde konuştu.
Mersin Gönüllü Kuruluşlar Platformu Dönem Sözcüsü Mesut Kayacı ise ABD ve İsrail’in kanlı ortaklığının devam ettiğini söyleyerek, “İslam coğrafyasında kim kendi halkına rağmen ABD ve İsrail ile iş tutmuşsa sonu hüsran olmuştur. ABD ve İsrail, İslam ülkelerinin yöneticilerinden kendilerine dost edinmezler, sadece kullanırlar ve vakti gelince de çöpe atarlar. Kudüs bizim onurumuzdur, iffetimizdir. Böyle hadsiz ve hukuksuz bir sürece kimse reel politik söylemiyle izahat getiremeyecektir. Kudüs’e sahip çıkmayana sahip çıkılmayacaktır. Kudüs’ü siyonist İsrail’e terk eden kendisinin de terk edilmiş bulacaktır. Kudüs için adım atan kendi onurunu, iffetini, izzetini koruyacaktır. Roma ve Bizans’ın akıbeti ne olduysa Amerika ve İsrail’in de akıbeti de o olacaktır. Zafer inananlarındır ve zafer yakındır” ifadelerini kullandı.
Hatay
ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması Hatay’ın İskenderun ilçesinde de protesto edildi.
Cuma namazı sonrası İskenderun Şehit Pamir Caddesi üzerinde Boyacılar Parkında toplanan vatandaşlar ellerinde pankartlar ve sloganlar ile ABD ve İsrail’i protesto etti.
31 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu ‘Özgür Kudüs’ basın açıklamasına yüzlerce vatandaş katıldı. Cuma namazı sonrasında toplanan vatandaşlar ellerinde ‘Bir Gece Ansızın Gelebiliriz’ ‘Kudüs İslam’ındır’ ‘Kudüs bizimdir bizim kalacak’ sloganları ve tekbir sesleri yükseldi. STK’lar adına basın açıklamasını okuyan Memur Sen İskenderun Temsilcisi Ömer Kabaklı, Kudüs’ün Filistin’in başkenti, bütün Müslümanların kutsalı olduğunu, hiçbir zaman ise İsrail’in başkenti olmayacağını söyledi.
Kabaklı, İstanbul’da yaşayan 25 bin Yahudi’yi ABD’nin bu kararına ve İsrail’in Kudüs’ü işgal politikasına karşı açıklama yapmaya davet etti.

İlgili Terimler : , ,

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.