08 Haziran 2017'da eklenmiş, 47 views kişi görüntülemiş
ABD’ye Rağmen Suriye ordusu PKK’yı vuruyor!
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

ABD’ye Rağmen Suriye ordusu PKK’yı vuruyor!

Mehmet Kıvanç/ŞAM

PKK/YPG'ye bağlı grupların konuşlandığı, Suriye'nin Rakka ilinin batı kırsalındaki Tabka Suriye ordusu tarafından vuruldu. Gruplar ABD ordusu ile koordineli şekilde, IŞİD'in kurşun atmadan terkettiği Rakka'ya girmeye hazırlanıyordu.

Rakka'daki hava saldırılarının ardından Haseke'de de bazı askeri kontrol noktalarında çatışma çıktı. Çatışmanın terör örgütü PKK'ya bağlı 'Asayiş' birimleri ile Suriye ordusuna bağlı milis güçler arasında olduğunu belirtildi.

MULAYHAN, DEBSİ, AFNAN, KADİSİYE…

Suriye Ordusu tarafından yapılan açıklamada, Tabka ile Suriye ordu mevzileri arasında bulunan IŞİD unsurlarının vurulduğu belirtildi. Bu kapsamda Mulayhan, Debsi, Afnan ve Kadisiye beldelerindeki terör yuvaları hedef alındı.

Öte yandan, SDG'nin elinde bulunan Abu Asi beldesi yakınlarındaki mevzilerin de ateş altına alındığı belirtti. PKK'ya yakın haber ajansı ANF ise; "Rejim güçleri Suriye Demokratik Güçleri mevzilerine saldırdı." başlığını attı.

PKK'nın Suriye kolu PYD'nin çatı örgütü, Demokratik Suriye Meclisinin Eş Başkanı İlham Ahmed, "Rejim güçleri Rakka'ya operasyon yapan Suriye Demokratik Güçleri'ni vurdu." açıklaması yaptı.

Suriye ordusunun basın bilgilendirmesinde ise Rakka'nın batı kırsalındaki terör hedeflerinin imha edildiği bilgisi verildi.

SURİYE ORDUSU TABKA SINIRINDA

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin ABD destekli paravan örgütü SDG, geçtiğimiz günlerde Tabka kent merkezi, havaalanı ve Rakka-Halep yolunu kontrol altına alarak, Suriye ordusunun Rakka yönüne ilerleyişini kesmişti. Suriye ordusu ise Haziran ayının ilk haftasında yaptığı operasyonlarla Tabka kentinin sınırlarına dayanmış durumda.

Suriye hükümetine yakın Al Masdar sitesi, 7 Haziran'da Suriye ordusunun Haseke'yi tamamen kurtarmak için yeni bir milis gücü hazırladığını ileri sürmüştü. Haberde; Suriye hükümetinin PKK/PYD'ye karşı, Gönüllü Halk Güçleri (Haşad el Şabi) adı altında birleşen Arap aşiretlerini eğitmeye başladığı belirtilmişti.

Suriye Ordusu, 6 Haziran'da, Ürdün-Irak-Suriye sınır üçgeninde yer alan Tanf yakınlarında ABD jetlerinin hedefi olmuştu. Koalisyon aynı bölgede 18 Mayıs tarihinde de Suriye ordusunu vurdu.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.