17 Kasım 2012'da eklenmiş, 239 views kişi görüntülemiş
ABD’de İsrail Karşıtı Protesto
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

ABD’de İsrail Karşıtı Protesto

İsrail’in Gazze’ye, havadan ve denizden düzenlediği saldırılara karşı tepkiler ABD’de dün de sürdü. İngiltere, İtalya, Yunanistan, İrlanda, Libya, Almanya, Belçika, Mısır, Kanada, Güney Afrika, Filistin, İskoçya, Malezya, Fransa, İspanya, İsveç, Avustralya, Brezilya gibi ülkelerde düzenlenen İsrail’e karşı protesto gösterilerine Amerikalılar’dan da destek geldi. ‘Gazze İçin Acil Küresel Eylem’ adlı sivil toplum örgütü tarafından dünyanın neredeyse her ülkesinde düzenlenen protesto gösterilerinde İsrail’e saldırılarını durdurması çağrısı yapıldı.

‘Gazze İçin Acil Küresel Eylem’ kapsamında, ABD’nin Albuquerque, Ashville, Birmingham, Boston, Charlston, Cincinatti, Cleveland, Denver, Detroit, Fort Worth, Houston, Madison, Columbus, Olympia, Philadelphia, Pittsburg, Rochester, San Francisco, San Jose, St. Luis, Tepme, Washington D.C., West Lafayette ve New York kentlerinde binlerce kişi, Gazze’ye yapılan saldırılar nedeniyle İsrail hükümetini protesto etti. New York’taki 2’nci Cadde üzerinde, 42 ve 43’üncü sokaklar arasında bulunan İsrail BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu’nun bulunduğu bina önünde toplanan, ellerinde Filistin Bayrakları ve İsrail karşıtı söylemler içeren pankartlar taşıyan kalabalık gruba, İsrail hükümetinin kendilerini temsil etmediğine inanan Hasidic Musevilerin yanı sıra Amerikalılar da yine destek verdi.

“DÜNYA Gazze’NİN, ABD İSRAİL’İN YANINDA”

Göstericiler, ABD’nin İsrail’i destekleyen politikasını eleştiren konuşmalar yapıp, sloganlar attı. Sandy Kasırgası’nın vurduğu ABD’de, binlerce kişinin evsiz, elektriksiz, yemeksiz ve susuz kaldığını anlatan göstericiler, “ABD bu insanların sorunlarını çözmek yerine, İsrail’e, bizim vergilerimizle elde ettiği dolarları akıtıyor. İsrail’in silahlarını ABD sağlıyor. İsrail’in işlediği insanlık suçuna ABD de ortak oluyor. Buna son vermenin zamanı geldi, Başkan Obama, yalnızca İsrail’in sesine değil, dünyanın sesine kulak vermeli” diye konuştu. Konuşmacılar, Filistin’in egemen, bağımsız ve İsrail’in işgalinden arınmış bir devlet olmadığı surece, Ortadoğu’da barış ve adaletin sağlanamayacağını vurguladı.

İsrail’in, Siyonist, terörist bir devlet olarak nitelendiği New York’taki gösteride, ‘Museviliğe evet, Siyonizme hayır’ ‘Özgür Gazze’, ‘İşgale karşı direniş haktir’, ‘Çok yaşa Filistin’, ‘İsrail’e suç islemesi için tek kuruş bile vermeyin’, ‘Gazze sen ağlama, Filistin asla ölmeyecek’ sloganları atıldı.

ABD’de yaşayan İsraillilerin ve Amerikan vatandaşı Museviler’in de İsrail karşıtı söylemleri oldu. ‘Siyonist Karşıtı Ortodoks Museviler’ örgütü üyeleri, İsrail’i ‘Siyonist’ politika izlemekle suçlarken, yaptıkları yazılı açıklamada, “Siyonizm öncesi, Müslüman, Hıristiyan, Arap ve Museviler, kutsal topraklarda barış içinde birlikte yaşadı. Dünyanın Siyonist İsrail’e yaptığı yardımlar, göz yummalar Musevilerin yararına değil, tam tersine Araplar kadar Musevilerin de zararına” sözlerine yer verdi.

İsrail BM Daimi İsrail BM Daimi Temsilciliği önünde gerçeklesen protesto gösterisinde, karşı kaldırımda ellerinde İsrail Bayrağı ile, protestoculara karşı İsrail’i savunan 5 kişilik bir grup, ‘provokasyona yol açtıkları’ gerekçesiyle polis tarafından uzaklaştırıldı. Polis, İsrail BM Daimi Temsilciliği ile New York’taki sinagoglar çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.