08 Temmuz 2013'da eklenmiş, 634 views kişi görüntülemiş
ABD Düzeni Çöküyor Mu?
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

ABD Düzeni Çöküyor Mu?

Ön Asya, Arap Baharıyla birlikte devrim çağına girmiştir ve şimdi o devrimin daha büyük ve sistemi çökerten dalgaları gelmektedir. Çöken düzen de, bu kez Sovyetler Birliği değil, ABD’nin kurduğu düzendir. Her yerde Amerikancıların hali perişandır. ABD’nin tertipleri, oyunları, baskıları, sürecin ana yönünü değiştiremeyecektir. Albright’ın işaret ettiği felâket başlarına gelmektedir. Herkes, artık hesabını Ön Asya’daki büyük devrimci yükselişe göre yapmalıdır.

Mısır’da olanları anlamak istiyor muyuz, önce ABD’nin hali pür melâlini anlamalıyız. Washington’un hali, hüzün veriyor.

ABD’NİN SINIRLARI

Mısır’da halk ayaklanınca, ABD’nin halini ABD mafyası Aspen Fikir Festivali’nde tartışmış.  “ABD’nin Ortadoğu’daki etkisinin artık çok sınırlı olduğunu” olgulara dayanarak itiraf etmişler. CFR namlı ABD mafyasının üyelerinden Richard Haas, “Mısır, Suriye ya da Ürdün’de mevcut ve olası krizlerde ABD’nin elinden bir şey gelmeyeceğini” saptıyor ve şöyle devam ediyor: “Konu toplumun ve politik sistemin değişimi olduğunda tüm çabalara rağmen ABD’nin başarabileceklerinin çok sınırlı olduğunu görmeliyiz.” (Milliyet, 2 Temmuz 2013)

BÜYÜK DEPREMİN UĞULTULARI
OKYANUS ÖTESİNDEN DUYULUYOR

Eski Dışişleri Bakanı Bayan Madeleine Albright, ABD’nin yaşanacak olayın çapını şöyle dile getiriyor:

Burada Sovyetler Birliği’nin çöküşü benzetmesine takılmayın. Albright, Richard Haas’ı tamamlayarak, ABD’nin büyük deprem karşısındaki çaresizliğine işaret etmektedir. ABD, Suriye’den başlayarak iplerin ucunu kaçırmıştır ve Ön Asya’daki büyük halk ayaklanmaları karşısında çözüm üretememektedir.

ÇÖKEN ORTADOĞU DÜZENİNİN ADINI KOYALIM

Ön Asya, Arap Baharıyla birlikte devrim çağına girmiştir ve şimdi o devrimin daha büyük ve sistemi çökerten dalgaları gelmektedir. Çöken düzen de, bu kez Sovyetler Birliği değil, ABD’nin kurduğu düzendir.

Aydınlık’ta da 2010 yılından beri yazıyoruz. İşçi Partisi olarak 2010 yılı Kongre Raporunda vurguladık: ABD artık savunmaya geçmiştir. Saldırıları, savunma içindeki saldırılardır. Nitekim ABD, yeni duruma göre yeni bir strateji belirlemek zorunda kaldı. Yayınlandı, herkes okudu, öğrendi. ABD, iki cephede savaşamayacağını ilan etti. Asya’nın Pasifik ucuna odaklandı. Ortadoğu’da enstrüman kullanarak müdahale dönemine girdiğini belirledi. Teori dergisi, ABD’nin stratejisini yayınladı ve tartıştı (Teori, Mart 2012, 266).

DEVRİMLER UFKUNDAYIZ

Bu konuyu İşçi Partisi olarak tartıştık. ABD’nin savunmaya çekilmesinin ne anlama geldiğini yorumladık. Hangi anlama geliyorsa, bugün yaşıyoruz. Suriye’de, Türkiye’de ve Mısır’da yeni süreci görebiliyoruz. ABD, denetimi kaybetmiştir, çözüm üretme yeteneğinde değildir. Halk devrimlerinin önü açılmıştır.
Her yerde Amerikancıların hali perişandır. ABD’nin tertipleri, oyunları, baskıları, sürecin ana yönünü değiştiremeyecektir. Albright’ın işaret ettiği felâket başlarına gelmektedir.
Herkes, artık hesabını Ön Asya’daki büyük devrimci yükselişe göre yapmalıdır. Biz İşçi Partisi, bu hesabı çok önceden yaptık. O nedenle devrimle birlikte yükseliyor.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.