15 Nisan 2017'da eklenmiş, 40 views kişi görüntülemiş
ABD bunu seçerse savaşa gireriz
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

ABD bunu seçerse savaşa gireriz

Kuzey Kore'nin balistik füze denemeleri ve nükleer silah geliştirme programı ile ABD'nin uçak gemisi USS Carl Vinson'u bölgeye göndermesi ayrıca Güney Kore ile birlikte yapılan askeri tatbikat nedeniyle Kore Yarımadası'ndaki gerilim sürerken, Kuzey Kore'den yeni bir açıklama geldi.

'TRUMP'IN ÖFKELİ TWEET'LERİ SORUN YARATIYOR'

Associated Press'e konuşan Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Yardımcısı Han Song-ryol ise ABD Başkanı Donald Trump'ı 'Kore Yarımadası'nda bir gerilim kısır döngüsü yaratmakla' suçlayarak, ABD Başkanı'nın attığı tweet'leri eleştirdi.

Daha önce 'Kuzey Kore belasını arıyor' diye tweet atan Trump ayrıca 'Çin'in Kuzey Kore'yle gereğince ilgileneceğine inanıyorum. Bunu yapamazlarsa, ABD müttefikleriyle beraber ilgilenecek!" mesajını paylaşmıştı.

Han "Trump sürekli öfkeli sözleriyle provokasyon yapıyor. Bu nedenle Kuzey Kore değil, Trump ve ABD sorun yaratıyor' dedi.

'KUZEY KORE YENİ NÜKLEER DENEME YAPACAK MI' SORUSUNA YANIT

ABD'nin askeri olarak Kuzey Kore'yei provoke etmemesi gerektiği uyarısını yapan Han, "ABD bunu seçerse savaşa gireriz" ifadelerini kullandı.

"Eğer ABD sorumsuz askeri manevralarla gelirse buna 'önleyici saldırı' ile yanıt veririz. Halihazırda güçlü bir nükleer caydırıcılığa sahibiz ve ABD'nin 'önleyici saldırısına' karşı kesinlikle elimiz kolumuz bağlı durmayacağız" diyen Han, 'Kuzey Kore yeni bir nükleer deneme yapacak mı?' sorusuna "Buna ana merkez karar verir. Ana merkez bunu gerekli görürse belli bir zaman ve yerde bu gerçekleşir" dedi.

ABD'nin Güney Kore ile yaptığı tatbikatta, ABD Özel Kuvvetleri'nin katılımıyla Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'u 'yok etme' provalarının da yer alacağı yönünde iddialar ortaya atılmıştı.

"ABD'den ne gelirse gelsin hazırız" diyen Han sözlerini "Nükleer tehditler ve şantaj, askeri tatbikatlarla birlikte sürdükçe savunmamızı güçlendirmeyi sürdüreceğiz. Bunun da merkezinde nükleer silahlarımızı güçlendirmek var" şeklinde sürdürdü.

ABD BAŞKAN YARDIMCISI PENCE PAZAR GÜNÜ GÜNEY KORE'YE GİDECEK

Kuzey Kore'nin cumartesi ülkenin kurucusu ve şu andaki lider Kim Jong-un'un dedesi olan Kim İl-sung'un 105. doğum günü (Güneş Günü) kutlamalarında 6. nükleer denemesini yapabileceği ihtimali tartışılırken, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence pazar günü Güney Kore'nin başkenti Seul'e gidecek.

Pence, Seul'de önce Güney Kore ve ABD'li askerlerinin Paskalya Bayramı'nı kutlayacak sonra da Devlet Başkanı Hwang Kyo-ahn ile görüşecek.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre Pence'in gündeminde 'Kuzey Kore'nin nükleer programı ve balistik füze üretimindeki ilerleme çabaları' olacak.

Beyaz Saray yetkilileri ayrıca Kuzey Kore'nin olası bir nükleer denemesi yapması halinde ziyarete ilişkin alternatif planları olduğunu da belirtti.

'NÜKLEER DENEME İHTİMAL MESELESİ DEĞİL, ZAMAN MESELESİ'

Reuters'e konuşan bir Beyaz Saray Dış Politika danışmanı "Maalesef bu (nükleer deneme) bizim için sürpriz olmaz. Programlarını geliştirmeyi sürdürüyorlar, Japon Denizi'ne füze atmayı da. Kuzey Kore rejimi söz konusu olunca bu ihtimal meselesi değil, zaman meselesi. Bunu karşılama konusunda iyi derecede hazırlıklıyız" ifadelerini kullandı.

Güney Kore'nin yanı sıra Japonya, Endonezya ve Avustralya'yı da ziyaret edecek olan Pence'in gündeminde ticari ilişkiler de bulunacak.

ÇİN: KRİZİ PROVOKE EDEN BUNUN BEDELİNİ ÖDER

Pyongyang yönetiminin müttefiki Çin ise soğukkanlılık mesajları vermeyi sürdürüyor.

Fransız mevkidaşı Jean-Marc Ayrault ile ortak basın toplantısında konuşan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, 'savaşın bir kazananı olmayacağını' belirterek "Her an bir kriz ortaya çıkablir" dedi.

"Diyalog tek olası çözüm" diyen Wang, 'krizi provoke eden tarafın bunun tarihi sorumluluğunu üstleneceğini ve bunun bedelini ödeyeceğini bilmesi gerektiğini' ifade etti.

DOLARIN İÇERİDEKİ TIRMANIŞI DURDU

 Kuzey Kore ile ABD arasında artan nükleer gerilimin baskısıyla küresel piyasalarda gerileyen doların içerideki tırmanışı da durdu.

Dünkü kapanışa doğru 3.67 liranın üzerine çıkarak 3. 6775 liraya kadar yükselen dolar, yeni günün ilk işlemlerinde 3.6630 liraya kadar geriledi.

Euro da dünkü işlemleri 3.9175 lira düzeyinde kapatmasının ardından, yaklaşan Fransa seçimlerinin de baskısıyla haftanın son işlem gününe 3.89 lira düzeyinde başladı.

Yeni günün düşük hacimli işlemlerinde dolar 3.6630-3.6640 lira, euro da 3.8930-3.8950 lira aralığında hareket ediyordu.

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.