ABD, Barzaniye desteği kesme karşılığında ne aldı?

19.11.2017

46 views Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD, Barzaniye desteği kesme karşılığında ne aldı?

Sputnik’e konuşan el Haşimi, Rusya’nın Ortadoğu’ya dönüşünden sonra bölgedeki güç dengesinin değiştiğini, şimdiki çok kutupluluk nedeniyle bölgedeki aktörlerden İran ve Türkiye’nin pozisyonlarının güçlendiğini söyledi. Iraklı uzman, ülkenin bölünmesinin ABD'ye fayda getirmediğini ve Washington'ın bölgede arabulucuya ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

'REFERANDUM İÇİN UYGUN BİR ZAMAN OLMADIĞI KÜRTLERE ÇOK DEFA SÖYLENDİ'

El Haşimi, “ABD İran’la doğrudan temas etmedi, etmiyor ve etmeyecek, İran’la bir savaş da istemiyor. ABD, Körfez ülkeleriyle sınırlı kalmadan bölgede silah satış anlaşmaları imzalamak istiyor.  Öte yandan İran, üzerinden Suudi Arabistan ve ABD ile temas sağlamak için güçlü ve birleşik bir Irak’a ihtiyaç duyuyor. Uluslararası çıkarlar, birleşik Irak’ın bölünmüş Irak’tan daha karlı olduğu noktasında birleşiyor” diye konuştu.

El Haşimi, ABD’nin Kürtlere verdiği desteği kesmesinin, Bağdat ile Washington arasında herhangi bir gizli anlaşmadan değil, bölgedeki durumun değişmesinden kaynaklandığını belirtti. Iraklı uzman, “Kürtlere birçok kez, şimdi referandum yapmak için uygun bir zaman olmadığı söylendi. Kürdistan’a bu etapta destek vermek yarar sağlamıyor” ifadelerini kullandı.

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.