ABD Bakanı Göz göre göre yalan söyledi

23.06.2012

332 views Kişi Okumuş

0 Yorum

ABD Bakanı Göz göre göre yalan söyledi

Dışişleri Bakanı ’nın tüm dünyaya yalan söylediği ortaya çıktı…

‘Rus savaş helikopterleri yolunda ‘ diyen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’nın dünyaya göz göre göre yalan söylediği ortaya çıktı. Clinton, bakım ve onarım için kısa süre önce ’ya gönderilen helikopterlerin dönüş yolunda olduğunu bilmesine rağmen, ‘yeni silah antlaşması ‘ gibi açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton geçtiğimiz salı günü yaptığı açıklamada, ‘Rus savaş helikopterleri Suriye yolunda, bu durum çatışmayı trajik bir noktaya taşıyacak ‘ demişti. Clinton’ın bu açıklamasıyla Obama yönetimi, Rusya’yı Suriye konusunda ilk kez bu kadar açık ve sert bir dille eleştirmişti.

Amerikan New York Times gazetesinde yer alan haberde ise, ABD Dışişleri Bakanı Clinton’ın söz konusu açıklamasıyla bile bile dünyayı yanıttığı ortaya çıktı. Clinton, Rusya’nın Suriye’ye gönderdiği savaş helikopterlerinin, kısa bir süre önce bakım ve onarım için Suriye tarafından bu ülkeye gönderilen helikopterler olduğunu biliyordu. Ancak ABD Dışişleri Bakanı, ‘bakım ve onarım için dönüş yolunda olan helikopterler ‘ bilgisini dünyadan gizleyerek, sadece Rusya’nın Suriye’ye savaş helikopterleri gönderdiği açıklamasını yaptı.

‘AMAÇ RUSYA’YI ZOR DURUMDA BIRAKMAK’
ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, Clinton’ın ‘Rusya’yı zor durumda bırakmak ‘ için küçük bir oyun oynadığını söyledi.

ABD’li yetkili, Hillary Clinton’ın böyle bir açıklama yapmasının nedenini ise, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın en güçlü destekçisi olan Rusya’yı baskı altına almak olarak nitelendirdi.

LAVROV’DAN CEVAP
ABD Dışişleri Bakanı Clinton’un suçlamalarına Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran yolunda cevap verdi. Nükleer programı ve Suriye konusunu görüşmek için Tahran’da bulunan Lavrov, Suriye’de muhalifler tarafından kullanılan silahların bölgedeki diğer ülkelerden geldiğini söyledi. Lavrov, iç savaşta kullanılabilmesi olasılığından dolayı Suriye’ye silah satışı yapmadıklarını da yineledi.

Rusya, Esad’ın Suriye’de iktidarı kaybetmesi halinde, Ortadoğu’daki en önemli partnerini kaybetme endişesi yaşıyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.