02 Kasım 2012'da eklenmiş, 287 views kişi görüntülemiş
8. Cumhurbaşkanı Özal’ın Zehirlendiği İddiası
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

8. Cumhurbaşkanı Özal’ın Zehirlendiği İddiası

AKParti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlenerek öldürüldüğü iddiasına ilişkin olarak, “Ergenekon’la ilgili işin daha ciddi boyutlara doğru gitmesi gerekir diye düşünüyorum” dedi.

Elitaş, Meclis’te gazetecilerin ‘Özal’ın zehirlenerek öldürüldüğü’ iddiasına ilişkin sorularını cevaplandırdı. Bir gazeteci, Turgut Özal’ın Adli Tıp Kurumu sonuçlarına göre zehirlendiği iddiasının yer aldığını; ama saat 11.00 civarında Adli Tıp Kurumu Başkanı’nın ‘böyle bir bulguya rastlamadıklarını veya iddia edilen şekilde bir zehre rastlamadıklarını’ söylediğini hatırlattı. Elitaş, “Sonuçları beklemek lazım. İnşallah, umuyoruz diliyoruz ki, Sayın Cumhurbaşkanımızı vadesiyle rahmete kavuşmuş olsun” dedi.

Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal’ın, Adli Tıp Kurumunun kendisine ‘zehirlenme ihtimalinin yüksek olduğu’ yönünde bir açıklama yapmasının hatırlatılması üzerine Elitaş, “Sayın Özal bugün televizyonlarda o şekilde söyledi. Keşke o dönemde rahmetli Özal’ın cesedinde bir otopsi yapılmasıyla ilgili ‘hayır’ diyenler, o zaman ‘hayır’ demeselerdi. Tam zamanında bir noktaya doğru ulaşılmış olurdu. 1993 yılı 17 Nisan tarihinde rahmetli olan Özal, aradan geçen 20 yıl sonra örnek alınıp tekrar incelemeye tabii tutuluyor. Yani o 20 sene önce gerçekleşmiş olsaydı daha uygun olurdu. Eğer öyle bir şey varsa, demek ki Türkiye’nin huzur ve refahından rahatsız olan çevrelerin bu iş üzerindeki etkilerinin var olduğunu da araştırmak, daha derin bir şekilde düşünmek gerekir” diye konuştu.

Bir gazetecinin ‘Adli Tıp Kurumu Başkanı’nın ‘bahsedilen zehre rastlanamamıştır’ sözlerinden ‘başka bir zehir olduğu sonucu çıkabilir mi?’ sorusu üzerine ise Elitaş, şunları kaydetti:

“Yorum yaparsak o şekilde bir sonuç çıkıyor. Gazetede bahsedilen zehre rastlanamamıştır diye ifade ediliyor. Ama bu başka şeyin olmadığı anlamına gelmez ama sayın Ahmet Özal’ın ifadeleri Adli Tıp Kurumu’na dayanarak söylediği

ifadeler dikkate değer ifadeler. Ne olduğunu tartışmak yerine sonucu bekleyip ona göre değerlendirme yapmak gerekir. Umuyorum diliyorum ki vadesiyle dünya değiştirme gerçekleşmiş olsun. Aksi halde 20 yıl önce rahmetli Özal’ın Türkiye üzerinde yaptığı gelişmeler ve ortaya koyduğu tezlerin birilerini aşırı derecede rahatsız ettiğini, Türkiye’nin önündeki ufku daraltmak için, önündeki aydınlığı karartmak için rahmetli Özal’a bir suikast sonucunda hayatına son verildiği, bir şehit haline dönüştürüldüğü görülmüş olacak ki, Ergenekon’la ilgili işin daha ciddi boyutlara doğru gitmesi gerekir diye düşünüyorum.”

Olay bir suikast ise bunun Ergenekon örgütü tarafından mı yapıldığını düşündüğünün sorulması üzerine Elitaş, “Ergenekon’un ne zaman kurulduğuyla ilgili ilk iddianamede 1950’lere doğru giden bir sürecin var olduğu gösteriliyor. O süreçte Türkiye ile ilgili çeşitli plan ve projelerin orta çıktığı

bunun da en önemli ayaklarından birisi rahmetli Özal’la ilgili durum söz konusudur. Sonuçlara baktıktan sonra değerlendirme yapmak gerekir” değerlendirmesini yaptı.

Olayla ilgili şahsi şüphesinin ne olduğunun sorulması üzerine ise Elitaş, “Ben niyetlerimi söylüyorum. Şüphe için elimde veriler, belgeler olması gerekir. Benim elimde hiçbir belge yok” dedi.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın Adli Tıp Kurumunun son dönemde hükümetin etkisiyle tartışmalı kararlar verebileceği yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Elitaş, şunları söyledi:

“Onlar hayatları boyunca Adliye ve değişik kurum ve kuruluşları etki altına aldıklarından dolayı Ak Parti iktidarı döneminde böyle bir şey olacağını düşünmediklerinden dolaylı, çünkü bütün hayatları etkiyle geçmiş. Yargıyı, orduyu, STK’ları ve tüm etkili kurum ve kuruluşları, askeri ve sevil bürokrasiyi etkileyerek iktidara gelen bir zihniyet olduğu için böyle düşünmesini normal görüyorum.”

Adli Tıp Kurumu Başkanının söz konusu açıklamayı neden sadece devlet medyasına yaptığına ilişkin bir soru üzerine de Elitaş, “Bu benim konum dışında; onu siz ona soracaksınız” karşılığını verdi.

Elitaş, bir soru üzerine de yerel seçimlerin erken yapılması ile ilgili CHP’den henüz cevap gelmediğini belirterek, “Bayramdan önce görüşmüştük. Henüz CHP yetkili kurulların toplayamadı herhalde, yetkili kurullarında görüştükten sonar bize cevap verecekler. Yetkili kurullarının toplanmasını bekliyoruz” dedi. – Ankara

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.