“28 Şubat’ta Devrilmek” adlı kitap, bir gerçeği aydınlattı.

16.07.2012

378 views Kişi Okumuş

0 Yorum

“28 Şubat’ta Devrilmek” adlı kitap, bir gerçeği aydınlattı.

Dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller’in Basın Danışmanı Mehmet Bican’ın yazdığı “28 Şubat’ta Devrilmek” adlı kitap, bir gerçeği aydınlattı. Kitap, tarihi MGK’dan 5 gün önce, 23 Şubat 1997’de Bir’in ABD’de yaptığı konuşmanın ayrıntılarını ortaya koydu.

Gül, ayakta alkışlamıştı
Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir’in bine yakın davetli önünde adeta  “sözlü muhtıra”  gibi konuşmasını o günlerde Devlet Bakanı olan Abdullah Gül ayakta alkışlarken, salondaki bazı RP’liler tepki göstermişti. Konuşma basına da oldukça sert başlıklarla yansımıştı.

Bir: Laikliğin bekçisiyiz
Muhtıra sinyali veren Bir,  “Türkiye’nin yüzde 80’i laiktir. Atatürk ilkeleri, devrimleri ve laiklik konusunda kimseye taviz veremeyiz. Hükümetin de bu prensiplere tam olarak uymasını bekliyoruz. Türk kadının elinden haklarının alınmasına da razı olmayız” demişti.
Salim Yavaşoğlu’nun haberi

Postmodern darbenin “Gül” gibi cilvesi!
Dönemin kudretli paşası Çevik Bir’in ABD’de verdiği “sözlü muhtıra”yı, ayakta alkışlayan Gül zaman içinde Çankaya’ya çıkarken, Genelkurmay’ın 2. Başkanı ise cezaevinde.

Dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller’in Basın Danışmanı Mehmet Bican’ın kaleme aldığı “28 Şubat’ta Devrilmek” adlı kitap, tarihi bir gerçeği yeniden gündeme taşıdı. Kitap, 28 Şubat’taki toplantısından sadece 5 gün önce, 23 Şubat 1997’de dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir’in ABD’de yaptığı ve adeta sözlü muhtıra niteliğindeki konuşmasını o günlerde Devlet Bakanı olan Abdullah Gül’ün ayakta alkışlamasını tüm ayrıntılarıyla ortaya koydu. Bir, o gün yaptığı konuşmada hükümeti çok sert ifadelerle uyarmış ve bir anlamda muhtıranın sinyalini vermişti. Ancak köprünün altından çok sular aktı ve o günlerin Devlet Bakanı Gül, Cumhurbaşkanı olarak Çankaya Köşkü’ne çıkarken; dönemin kudretli paşası Çevik Bir de, tutuklanarak cezaevine girdi.

El sürdürtmeyiz
İşte salondaki bazı Refah Partililer tepki gösterirken, Gül’ün ayakta alkışladığı Çevik Bir’in, Türk-Amerikan Konseyi (ATC) toplantılarının son gecesinde düzenlenen baloda yaptığı  o konuşması: “Atatürk ilkeleri, demokrasi ve laiklik konusunda kimseye taviz veremeyiz. Hükümetin de bu prensiplere tam olarak uymasını bekliyoruz” diyen Çevik Bir’in bu sözleri salonda bulunan Refahlılar arasında tepkiyle karşılanırken, toplantıya katılan bine yakın davetli tarafından ise ayakta alkışlandı. Çevik Bir, ordunun bir anayasal kurum olduğunu, insan hakları maskesi altında Türkiye’nin parçalanması için çaba harcanmasına izin vermeyeceklerini belirterek “Atatürk devrimleri ve laikliğin bekçisiyiz. El sürdürtmeyiz” ifadesini kullandı ve “Türkiye’nin yüzde 80’i laiktir” dedi.

Anayasamızın bekçisiyiz
Orgeneral Çevik Bir, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne atfen bazı görüşlerin etrafta dolaştığını ancak bu tür konularla ilgili ordunun düşüncesine açıklık getirmek istediklerini bildirdi. Bir, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün demokratik parlamenter sistemi Kurtuluş Savaşı öncesinde uygulamaya koyduğunu” belirterek şşöyle devam etti: “Atatürk ideallerinin bekçisi olarak onun anayamızdan kaynaklanan demokratik ideallerine büyük önem veriyoruz. Demokrasimizin öteki temel unsurları olan, laiklik kadar hükümetin birleştirici sistemi içinde kişisel hak ve özgürlüklere de büyük önem veriyoruz. Yukarıda sözünü ettiğim temel prensiplere hükümetin tam olarak uyması ve dikkat etmesini bekliyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni toplumumuzun ve anayasamızın sınırları dışına taşan bağımsız bir kurum olarak düşünülmemesi gerekir. Bizler anayasamızın bekçisi ve halkımızın bir parçasıyız.”

Önce ayağa kalkmadı
Orgeneral Çevik Bir konuşmasında Türk kadının elinden haklarının alınmasına razı olmayacaklarını da belirtmesinin ardından bine yakın konuk ayağa kalkıp Çevik Paşa’yı alkışlamaya başladı. Çevik Bir ise kendisini alkışlayan kalabalık topluluğu başıyla selamladı. Toplantıya katılan ve şeref masasında oturan Abdullah Gül, Çevik Bir’in konuşmasını önce oturduğu yerden alkışladı. Ancak herkesin ayakta olduğunu gören Gül, önce kalkmakta tereddüt etti ancak sonra ayağa kalkarak kendisi de alkışa katıldı. Devlet Bakanı Abdullah Gül konuyla ilgili soruları cevaplarken, oturduğu şeref masasında hiç kimsenin başta ayağa kalkıp alkışlamadığını ancak herkes gibi kendisinin de daha sonra kalkarak alkışladığını söyledi.

Nereden
nereye?
Türk-Amerikan Konseyi toplantılarının son gecesinde düzenlenen baloda  şeref masasında oturan Abdullah Gül ile Çevik Bir’in birbirleriyle sıcak şekilde tokalaşması kameralara böyle yansımıştı.

Genelkurmay’dan hükümete kapalı zarf
Mehmet Bican, kitabında bu konuya şöyle değiniyor: Milli Güvenlik Kurulu’nun 28 Şubat toplantısı öncesi, Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller’in gündeminde, Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Çevik Bir’in Amerika gezisinde yaşananlar varR;Paşa’nın bu konuşması medyaya, “Çevik Paşa Hükümet’i uyardı”, “Org. Çevik Bir ABD’de sert çıktı” başlıkları ile yansıyor. Tansu Çiller sıkıntılı… Washington Büyükelçiliği’nden Çevik Paşa’nın yaptığı konuşmanın deşifre metnini istiyor. Washington’dan konuşma metni beklenirken, kapalı zarf içinde Genelkurmay Sekreterliği, konuşmanın İngilizce metnini Dışişleri Bakanlığı’na ulaştırıyor.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.