22 Mayıs 2017'da eklenmiş, 14 views kişi görüntülemiş
10 Yaşındaki Efe, Lösemiye 4 Yıl Direnebildi
Adres : -
Telefon : -
Faks : -
E-Posta : Sadece gold üyeler ekleyebilir.
Websitesi : Sadece gold üyeler ekleyebilir.

10 Yaşındaki Efe, Lösemiye 4 Yıl Direnebildi

ANTALYA’nın Alanya İlçesi’nde 4 yıldır lösemi tedavisi gören 10 yaşındaki Efe Güney, ilik nakli olmasına rağmen yaşam savaşını kaybetti. Efe Güney’in cenazesi, gözyaşları arasında toprağa verildi.

Sugözü Mahallesi’nde oturan 37 yaşındaki Ali ve 32 yaşındaki Esma Güney çiftinin oğulları Efe, 4 yıl önce lösemi şüphesiyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Burada yapılan tahliller sonunda Efe’ye lösemi teşhisi konuldu. Aynı hastanede tedavisine başlanan Efe Güney’e 1 yıl ağız, 1 yıl da damar yolundan olmak üzere kemoterapi uygulandı. Tedaviye cevap veren Efe Güney, 2015 yılı şubat ayında hastalığı atlattığı gerekçesiyle kemoterapi sonlandırıldı.

Aradan geçen sürede durumu iyiye gittiği düşünülen Efe Güney’in, 2015 Ekim ayında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ndeki kontrollerinde hastalığının tekrar ettiği tespit edildi. Doktorlar Efe’nin sağlığına kavuşabilmesi için ilik naklinin şart olduğunu söyledi. Bunun üzerine aile Efe’yi Antalya’da özel bir hastaneye yatırırken, ona uygun ilik bulabilmek için de araştırmalara başladı. Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) ve kendileri de dahil olmak üzere akrabaları ve çevresindekilerden uygun ilik arayan ailenin çabaları sonuçsuz kaldı.

Ulusal medyada konuya ilişkin haberlerin yer almasının ardından Mart 2016’da ilik bulundu. Türkiye ve Almanya’dan ilik bulunmasıyla tedavisine başlanan Efe’ye Antalya’daki özel bir hastanede geçen yıl mayıs ayında ilik nakli yapıldı. Nakil olduğu günden bu yana hastanede tedavisi süren Efe, önceki gün akşam yaşamını yitirdi.

4 yıllık lösemi savaşında yenik düşen Efe Güney’in cenazesi dün memleketi Alanya’ya getirildi. Öğle vakti kılınan cenaze namazına ailesi ve akrabaları katıldı. Namazın ardından Efe’nin cenazesi, Cikcilli Mahallesi’ndeki Hacı Baba Mezarlığı’nda gözyaşlarıyla toprağa verildi.

– Antalya

İlgili Terimler :

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.